საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“ და ამერიკის შეერთებული შტატების სავაჭრო დეპარტამენტის კომერციული სამართლის განვითარების პროგრამის (CLDP) ორგანიზებით, 24 ივლისს ბათუმში გაიხსნა რიგით მე-7 საერთაშორისო კონფერენცია - „საქართველო კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ“. CLDP-ის და საქპატენტის ერთობლივი ღონისძიება გახსნა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ თორნიკე რიჟვაძემ. კონფერენციის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ, ასევე CLDP-ის უფროსმა მრჩეველმა სკიპ მარკმა. კონფერენციას ესწრებიან საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის უფროსის მოადგილე ვაჟა ფანოზიშვილი და ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის უფროსი ზურაბ სიჭინავა.
კონფერენციის მონაწილეები განიხილავენ ტრანსნაციონალური უკანონო ვაჭრობის ახალ ტენდენციებსა და ციფრული მეკობრეობის თავიდან აცილების თანამედროვე მეთოდებს. მონაწილეები ასევე იმსჯელებენ ციფრულ გარემოში საავტორო უფლებების აღსრულების საკითხებზე. ყურადღება გამახვილდება სასურსათო პროდუქტების კონტრაფაქციის საფრთხეებზე , მათ შორის სპირტიანი სასმელების კონტრაფაქციის რისკებსა და ზიანზე.
კონფერენციაში, საქპატენტთან ერთად, სომხეთის, მოლდოვას, ყირგიზეთის, თურქმენეთის, ყაზახეთის, უზბეკეთის, ტაჯიკეთის, უნგრეთის, ესტონეთის, სერბეთის, რუმინეთის და აზერბაიჯანის საპატენტო უწყების წარმომადგენლები მონაწილეობენ. ასევე, მონაწილეთა შორის არიან ქართველი და უცხოელი პატენტრწმუნებულები, ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) , აშშ-ს საპატენტო და სასაქონლო ნიშნების უწყების (USPTO), აშშ-ს იუსტიციის დეპარტამენტის, ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO), ევროპოლის ინტელექტუალური საკუთრების სფეროს დანაშაულთან ბრძოლის კოორდინირებული კოალიციის (IPC3), მუსიკის გამომცემელთა საერთაშორისო კონფედერაციის (ICMP), ალიანსი კონტრაფაქციული სპირტიანი სასმელების წინააღმდეგ (AACS) და სხვა საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
„საქართველო კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ“ კონფერენციის დასრულების შემდეგ საქპატენტი უმასპინძლებს სამხრეთ კავკასიისა და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების (საქართველო, სომხეთი, მოლდოვა) ექსპერტთა დონის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრას, რომლის მიზანია ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების დაცვისა და აღსრულების სფეროში გამოწვევების გამოვლენა და რეკომენდაციების შემუშავება სამხრეთ კავკასიასა და აღმოსავლეთ ევროპას შორის რეგიონული თანამშრომლობის გასაღრმავებლად.
27 ივლისს ჩატარდება ტრანს-კასპიის ინტელექტუალური საკუთრების მე-2 ყოველწლიური ფორუმი, სადაც დელეგატები სამხრეთ კავკასიიდან, აღმოსავლეთ ევროპიდან და ცენტრალური აზიიდან განიხილავენ რეგიონულ გამოწვევებსა და პროგრესს ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების დაცვისა და აღსრულების მიმართულებით.
29-30 ივლისს კი დასკვნითი ღონისძიება მიეძღვნება ინტელექტუალური საკუთრების ობიექტებთან დაკავშირებულ დავებზე სასამართლო პრაქტიკის განხილვას. დასკვნით ღონისძიებაში საქართველოს საერთო სასამართლოების 25 მოსამართლესთან ერთად, 2 მოსამართლე აშშ-დან, 1 კი ევროკავშირიდან დაესწრება.

Sakpatenti and the Commercial Law Development Program (CLDP) of the U.S. Department of Commerce are Holding Joint Events in Batumi
July 24, 2023
On July 24, the 7th International Conference “Georgia Against Counterfeiting and Piracy” was opened in Batumi, co-organized by the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” and the Commercial Law Development Program (CLDP) of the U.S. Department of Commerce. The joint event of the CLDP and Sakpatenti was opened by Mr. Tornike Rijvadze, Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara. Opening remarks to the conference participants were delivered by Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, and Mr. Skip Mark, Senior Counsel, CLDP. The conference is attended by Mr. Vaja Panozishvili, Deputy Head, Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia, and Mr. Zurab Sichinava, Head of the Customs Department of the Revenue Service of the Ministry of Finance.
The conference participants will discuss recent trends of transnational illicit trade and modern methods of preventing digital piracy. They will also discuss issues of copyright enforcement in the digital age. Attention will be focused on threats of counterfeiting foodstuffs, including threats and consequences in counterfeiting of spirits.
Together with Sakpatenti, representatives of IP Offices of Armenia, Moldova, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan, Hungary, Estonia, Serbia, Romania and Azerbaijan are participating in the conference. Also, Georgian and foreign patent attorneys, representatives of the World Intellectual Property Organization (WIPO), the United States Patent and Trademark Office (USPTO), the U.S. Department of Justice, the European Union Intellectual Property Office (EUIPO), the Intellectual Property Crime Coordinated Coalition (IPC3) of Europol, the International Confederation of Music Publishers (ICMP), the Alliance Against Counterfeit Spirits (AACS) and other international and local organizations are among the participants.
After the Conference “Georgia Against Counterfeiting and Piracy”, Sakpatenti will host a meeting of the South Caucasus and Eastern Europe Expert Level Working Group (Georgia, Armenia, Moldova), the goal of which is to identify challenges for the protection and enforcement of intellectual property rights and develop recommendations for regional cooperation between and among the Caucasus and Eastern Europe.
On July 27, the Second Annual Trans-Caspian Intellectual Property Forum will be held, during which delegations from the South Caucasus, Eastern Europe and Central Asia will discuss regional challenges and progress of IPR protection and enforcement.
The final event - Workshop on Adjudication of Civil Intellectual Property Infringement Cases will be held on July 29-30. The workshop will be attended by 25 judges of general courts of Georgia, 2 judges from the USA and 1 judge from the European Union.