ევროკავშირის პროექტის EU4IP („ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების გაძლიერება საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში“) შემფასებელი მისიის წარმომადგენლების ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოში იმყოფება პროექტის ხელმძღვანელი იბონ ორმაზაბალი. მისიის მიზანია პირველი წლის სამუშაო გეგმის მოსამზადებლად დაინტერესებულ მხარეებთან შეხვედრა და ტექნიკური დისკუსიების გამართვა.
ვიზიტის ფარგლებში, საქპატენტში მცხეთის სათავო ოფისში სამუშაო შეხვედრები გაიმართა საქპატენტის თავმჯდომარესთან და სტრუქტურული დანაყოფების ხელმძღვანელებთან. ასევე, დაგეგმილია ოფიციალური შეხვედრები იუსტიციის უმაღლესი სკოლის, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, სავაჭრო პალატის, ევროპული ბიზნეს ასოციაციის (EBA), ადვოკატთა ასოციაციის, კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, გენერალური პროკურატურის, შემოსავლების სამსახურისა და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლებთან.
მისიას წინ უძღოდა საქპატენტის თავმჯდომარის ვიზიტი მოლდოვის დედაქალაქში, სადაც, ევროკავშირი-საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ერთობლივი სამწლიანი პროექტის EUGIPP ფარგლებში მიღწეული წარმატებული შედეგების საფუძველზე, ახალი რეგიონული პროექტის EU4IP დაწყებასთან დაკავშირებით ოფიციალური ღონისძიება გაიმართა.
აღნიშნული პროექტი, რომლის ბიუჯეტი 4 მილიონი ევროა, მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების რეგისტრაციის, დაცვისა და აღსრულების ეფექტიანი მექანიზმების დანერგვას, ინტელექტუალური საკუთრების, როგორც ფუნდამენტური ინსტრუმენტის გამოყენებას ინოვაციებისათვის, შემოქმედებითი საქმიანობისა და თავისუფალი კონკურენციისათვის ხელსაყრელი გარემოს უზრუნველსაყოფად. ეს თანამშრომლობა დაეხმარება სამივე კანდიდატ ქვეყანას ევროკავშირში გაწევრიანებასა და ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების ქსელთან (EUIPN) მიერთებაში.

Representatives of the Evaluation Mission of the EU Project EU4IP are Visiting Georgia
Within the visit of the representatives of the evaluation mission of the European Union project EU4IP (“Strengthening Intellectual Property Rights in Georgia, Moldova and Ukraine to Support EU Accession”), the Project leader Mr. Ibon Ormazabal is visiting Georgia. The objective of the mission is to meet with stakeholders and hold technical discussions for drafting the action plan for the first year.
During the visit, working meetings were held with Sakpatenti Chairman and heads of structural divisions at Sakpatenti Head Office in Mtskheta. In addition, official meetings are planned with representatives of the High School of Justice, the Ministry of Economy and Sustainable Development, the Ministry of Environmental Protection ad Agriculture, the Ministry of Education and Science, the Chamber of Commerce, the European Business Association (EBA), the Bar Association, the National Communications Commission, the Office of the Prosecutor General, the Revenue Service and the Ministry of Finance.
The mission was preceded by the visit of Sakpatenti Chairman to the capital of Moldova, where on the basis of the successful results achieved within the EU-Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP) with the duration of three years, the official launch of the new regional project EU4IP took place.
The project, with a total budget of EUR 4 million, aims to contribute to an adequate and effective level of registration, protection and enforcement of IP rights in Georgia, Moldova and Ukraine, to leverage IP to create a favourable environment for innovation, creativeness and free competition. This cooperation will pave the way for accession of the three candidate countries to the European Union and the European Union IP Network (EUIPN).