რაჭული ლორი და გურჯაანის ატამი გეოგრაფიულ აღნიშვნად დარეგისტრირდება
რაჭული ლორის და გურჯაანის ატამის სპეციფიკაციების პირველადი სამუშაო ვერსია მზად არის და მალე სახელმწიფო რეესტრს ორი ახალი გეოგრაფიული აღნიშვნა დაემატება. ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული დაძმობილების (Twinning) პროექტის ფარგლებში, აღნიშნული ორი პროდუქტის სპეციფიკაციები დაამუშავეს პროექტში ჩართულმა ექსპერტებმა ადგილობრივ მწარმოებლებთან თანამშრომლობით.
Twinning-ის პროექტი „საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვისა და კონტროლის ეფექტური სისტემის დანერგვა“ მე-2 წელია მიმდინარეობს და მიზნად ისახავს საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების სისტემის განვითარების ხელშეწყობას და ევროკავშირში არსებული გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემასთან ჰარმონიზებას. პროექტის მთავარი პარტნიორია საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - საქპატენტი, რომელსაც საშუალება ეძლევა გეოგრაფიული აღნიშვნების მიმართულებით, წამყვანი ქვეყნების გამოცდილებისა და ცოდნის გაზიარებით, შექმნას ისეთი ადმინისტრაციული და ინსტიტუციონალური მექანიზმები, რომლებიც გააძლიერებს საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვისა და კონტროლის სისტემას, ხელს შეუწყობს აღნიშნულ სფეროში კომპეტენციის გაზრდასა და ცოდნის გაღრმავებას. 9 ივნისს (2020 წ.) გაიმართა პროექტის მმართველი კომიტეტის რიგით მე-5 შეხვედრა და კვარტლის ანგარიშის განხილვა, სადაც მხარეებმა ისაუბრეს იმ აქტივობებზე, რომელთა განხორციელება დასრულდა სამოქმედო გეგმის შესაბამისად.
Twinning -ის პროექტის ფარგლებში, კვარტალური გეგმით გათვალისწინებულ სხვა საკითხებთან ერთად ამ დროისთვის განხორციელდა შემდეგი:
- შეფასდა საქართველოში არსებული გეოგრაფიული აღნიშვნების კანონმდებლობა და მისი შესაბამისობა ევროკავშირის რეგულაციებთან;
- შემუშავდა სახელმძღვანელოები ლაბორატორიებისთვის, გეოგრაფიული აღნიშვნების სერტიფიცირებისა და კონტროლის ეფექტიანად წარმართვის მიზნით;
- ორი ახალი პროდუქტის, რაჭული ლორისა და გურჯაანის ატამის სპეციფიკაციების პირველადი სამუშაო ვერსიის შექმნა, რომელიც მიზნად ისახავს მათ სამომავლო რეგისტრაციას, ხელს შეუწყობს პროდუქტის მწარმოებელთა გაძლიერებას, მათ გაერთიანებას,ასოციაციად ჩამოყალიბებას და თავად პროდუქტის პოპულარიზაციას.
გეოგრაფიული აღნიშვნა არის გეოგრაფიული ადგილის სახელი, რომელიც მიუთითებს გარკვეულ გეოგრაფიულ ადგილზე და გამოიყენება იმ საქონლის მოსანიშნად, რომლის განსაზღვრული თვისებები ან რეპუტაცია ამ გეოგრაფიულ ადგილთან არის დაკავშირებული, რაც თავის მხრივ, განპირობებულია აქ არსებული ბუნებრივი პირობებით და ადამიანის ფაქტორით. გეოგრაფიული აღნიშვნის დანიშნულებაა, მომხმარებელს მიაწოდოს ინფორმაცია პროდუქტის წარმომავლობასა და იმ მახასიათებლებზე, რომლებიც დაკავშირებულია წარმოშობის ადგილთან.

Rachan Ham and Gurjaani Peach will be registered as a Geographical Indication
The primary draft of specifications of Rachan Ham and Gurjaani Peach is ready and soon two new geographical indications will be added to the State Register. Within the EU Twinning Project, specifications of these two products were drafted by the experts engaged in the project, in cooperation with the local producers.
The Twinning Project on “Establishing Efficient Protection and Control System of Geographical Indications (GIs) in Georgia” is implemented for the second year. Its aim is to facilitate development of the geographical indications and appellations of origin system in Georgia and its harmonization with the European Union system of GI protection. The main beneficiary of the Project is the National Intellectual Property Center of Georgia Sakpatenti. The project will provide an opportunity, through sharing experience and knowledge of leading countries in the GIs field, to create corresponding administrative and institutional mechanisms which will enhance the geographical indications protection and control system in Georgia, strengthen the capacity and deepen the knowledge in this field.
On June 9, 2020, the fifth meeting of the Steering Committee and the discussion of the Quarterly Report took place. At the meeting parties considered the activities completed according to the Action Plan.
Within the Twinning Project, together with other issues foreseen by the Quarterly Plan, the following items were implemented over this period:
- Current legislation on geographical indications and its compliance with the European Union regulations were evaluated.
- For the purpose of GI certification and effective control, the guidelines for laboratories were elaborated.
- Drafted the primary working version of specifications of two new products, Rachan Ham and Gurjaani peach, for the sake of their further registration, which will facilitate strengthening the producers, to further consolidate them as an association and support popularization of the respective products.
A geographical indication is the name of a geographical place, which indicates a certain geographical area and is used to designate the goods the specific quality or reputation of which are attributable to that geographical area, which in its turn is due to the particular geographical environment and human factors. The geographical indication serves to inform consumers concerning the origin of the goods as well as the characteristics related with the place of origin.